07136342105
شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

آزمون GRE چیست؟

 

آزمون GRE چیست؟

 

آزمون GRE یا «Graduate Record Examinations» به‌معنای سنجش میزان توانایی هر فرد در اطلاعات تحصیلی است. GRE آزمونی بین‌المللی درزمینۀ سنجش منطق و توانایی‌های تحلیلی است که در زمره‌ پرطرفدارترین و معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا قرار دارد. با این آزمون می‌توانید ثابت کنید که سطح آموزه‌های تحصیلی شما تا چه حدی است. ر ای یا همان Graduate Record Examination (GRE) یکی بزرگترین آزمون‌های ارزیابی دانشجویان برای ورود به دانشگاه است که توسط سازمان ETS برگزار می‌شود. بیش از نیم میلیون نفر از ۱۶۰ کشور جهان، همه ساله آزمون جنرال جی آر ئی را می‌گذرانند. این آزمون دو نوع جنرال و سابجکت برگزار می‌شود.

 

مقدمه

مرکز آزمون در کشور آمریکا قرار دارد و به کمک نهاد یا مؤسسه غیرانتفاعی «ETS» یا «Educational Testing Service» هرساله برگزار می‌شود. شرکت در آزمون GRE باهدف ادامه‌تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد، دکتری و بالاتر از آن در کشورهای آمریکا و در بیش از 160 کشور جهان و هزاران دانشگاه و مؤسسه در سرتاسر جهان معتبر است. هرساله تعداد افرادی که در آزمون GRE شرکت می‌کنند روبه‌بالا است و در سرتاسر جهان دارای بیش از هزار مرکز آزمون است.

 

کاربردها و مزایای آزمون GRE به‌طورکلی به شرح زیر است:

* اگر قصد ادامه‌تحصیل در دانشگاه‌های کشورهای خارجی مانند آمریکا، دانشگاه هاروارد و دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان را در مقاطع بالاتر داشته باشید آزمون GRE و داشتن نمره قبولی عالی به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.
* این آزمون به شما کمک می­‌کند تا به‌عنوان فردی حرفه‌ای شناخته شوید و اعتبار خود را در کشور مقصد بالا ببرید.
* اکثر افرادی که برای ادامه‌تحصیل مهاجرت می‌کنند، باید در کنار تحصیل به انجام کار نیز مشغول شوند. قبولی در آزمون GRE، در پیدا کردن فرصت­‌های شغلی بهتر کاربرد دارد؛ زیرا مشخص می­‌کند شما درزمینه‌های تحصیلی و عیار علمی مرتبط با کار از سطح بالایی برخوردار هستید.
* قبولی در این آزمون سبب می­‌شود به شرکت‌های برتر در کشور مقصد نشان دهید که سطح و دامنه­ ارتباطی شما حرفه‌ای و پیشرفته است و توانایی کار در این شرکت­‌ها را دارید.
* برای اینکه بتوانید در مقاطع کارشناسی‌ارشد، دکتری و حتی بالاتر در برخی از دانشگاه­‌ها پذیرش داشته باشید، ازجمله مدارک بسیار معتبر و مهم درخواستی از شما، آزمون GRE است.
* GRE ازجمله آزمون­‌های بسیار معتبری است که حتی در تعیین شایستگی شما برای دریافت فاند «Fund» تأثیرگذار است.

 

شرایط شرکت کنندگان آزمون

آزمون GRE همانند تمام آزمون­‌های دیگر دارای شرایطی است که در آن مشخص می­‌کند چه‌کسانی واجدالشرایط و چه‌کسانی غیر واجدالشرایط برای شرکت در این آزمون هستند. چنانچه یکی از مواردی که در زیر ارائه می‌گردند منطبق با شرایط نباشد، از ادامه­ روند ثبت‌نام جلوگیری خواهد شد.

افراد واجدالشرایط

شرایط افراد واجدالشرایط به شرح زیر است: * کسانی که تحصیلات عالی لیسانس را گذرانده باشند و مدرک لازم برای ورود به دانشگاه آن­‌ها GRE است واجدالشرایط شرکت در آزمون هستند. * کسانی که حداقل سطح فردی زبان انگلیسی آن‌ها متوسط روبه‌بالا باشد؛ زیرا بااینکه این آزمون قصد محک زدن میزان تسلط شما به زبان انگلیسی را ندارد اما زیر این سطح، قادر نخواهید بود حتی معنای سؤالات را متوجه شوید. * کسانی که مایل به کار در شرکت‌های خصوصی، دولتی یا تحصیل در کشورهای انگلیسی‌زبان باشند واجدالشرایط برای شرکت در آزمون GRE هستند.

افراد غیر واجدالشرایط
شرایط افراد غیر واجدالشرایط به شرح زیر است: * اگر زیر 21 سال سن دارید برای شما توصیه نمی­‌شود زیرا حداقل سن موردنیاز برای گذراندن دوره­ لیسانس 21 سال تمام است. * اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط کمتر باشد واجدالشرایط محسوب نخواهید شد زیرا در چنین وضعیتی حتی قادر نخواهید بود اهداف سؤالات آزمون را برای پاسخ دادن متوجه شوید. * اگر در کشوری زندگی می­‌کنید یا قصد تحصیل در دانشگاه و کشوری دارید که آزمون GRE الزامی نیست، واجدالشرایط و ملزم به شرکت در آزمون نخواهید بود. البته توجه داشته باشید که چون دانشگاه مقصد، پذیرش نهایی شما را بررسی می­­‌کند، بسته به نوع دانشگاه می­‌توان انتظار معیارهای متفاوتی را نیز داشت.

 

نمره قبولی آزمون GRE

آزمون GRE دارای سه بخش است:
بخش‌های مختلف آزمون محتوای بخش‌های مختلف آزمون نمره بخش‌های مختلف آزمون بخش اول واژگان 170 نمره بخش دوم ریاضیات 170 نمره بخش سوم تحلیل نوشتار 6 نمره درمجموع نمره آزمون، 340 نمره است. بهتر است بدانید نمره بخش سوم جداگانه محاسبه می­‌گردد. نمره­ قبولی بسته به دانشگاه مدنظر شما متفاوت است و باید با معیارهای هر دانشگاه سنجیده شود. اما معمولاً نمره­ GRE بالای 155 برای هر بخش نمره­ بسیارخوبی است. بخش سوم نیز نمره عالی معادل 4 از 6 خواهد بود. همچنین بسته به نوع دانشگاه ممکن است نمره بخش خاصی مهم‌­تر از نمرات سایر دو بخش باشد؛ که برای کسب اطلاعات بیشتر باید به سایت دانشگاه موردنظر مراجعه نمایید.

 

مهلت اعتبار آزمون GRE

هر زمان که شما مدرک آزمون GRE خود را دریافت کنید، از آن تاریخ به مدت 5 سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است پس از گذشت این زمان موظف به شرکت مجدد در آزمون خواهید بود. بهتر است بدانید به 3 دلیل مدرک آزمون GRE به مدت 5 سال معتبر است: 1. در طی 5 سال امکان تغییر قواعد و شرایط آزمون وجود دارد و فرد دارنده مدرک موظف است خود را با آخرین تغییرات اعمال‌شده همگام سازد و تنها راه اثبات این موضوع، شرکت مجدد در آزمون و کسب نمره قبولی است. 2. در طی 5 سال قطعاً دانش فردی شما دچار تغییرات زیادی خواهد شد. لذا مجدداً باید شایستگی خود را به اثبات برسانید. 4. قطعاً مهارت‌های شما در طی این 5 سال نشان‌دهنده مهارت‌های آموخته‌شده در 5 سال پیش نخواهد بود؛ در طی این دوره شما مهارت‌های بیشتری را خواهید آموخت و نمره بیشتری را نیز در آزمون مجدد کسب خواهید کرد.

 

تعداد سؤالات آزمون GRE

تعداد سؤالات آزمون GRE بسته به‌نوع آزمون و حتی کاغذی یا کامپیوتری بودن آن متفاوت است که در این قسمت به شرح آن می‌پردازیم. آزمون GRE General از سه بخش متفاوت تشکیل شده است و در برخی موارد بسته به نوع رشته و دانشگاه، دو بخش دیگر نیز امکان اضافه شدن وجود دارند. همچنین بسته به اینکه آزمون کاغذی برگزار گردد و یا به‌صورت اینترنتی تعداد و زمان پاسخ‌گویی به سؤالات متفاوت است.

 

بخش‌­های مختلف آزمون نوع کاغذی نوع کامپیوتری

نگارش تحلیلی دو بخش – 2 بخش سؤالی (60 دقیقه) 1 بخش – 2 بخش سؤالی (60 دقیقه) منطق کلامی دو بخش – 50 سؤال (70 دقیقه) 2 بخش – 40 سؤال (60 دقیقه) منطق ریاضیاتی دو بخش – 50 سؤال (80 دقیقه) 2 بخش – 40 سؤال (70 دقیقه) بخش بدون امتیاز - متغیر است تحقیقاتی - متغیر اس زمان کلی آزمون نیز برای آزمون GRE General و نوع کاغذی، 3 ساعت و 45 دقیقه و برای نوع کامپیوتری نیز 3 ساعت و 30 دقیقه است. آزمون GRE Subject نیز درزمینه‌های زیست‌شناسی، شیمی، ادبیات، ریاضیات، فیزیک و روانشناسی است که برای متقاضیان مربوطه سطح دانش علمی آنان را می‌سنجد.

 

اعتبار بین‌المللی آزمون GRE

دانشجویانی که قصد ادامه‌تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد، دکتری و بالاتر را در دانشگاه‌های کشورهایی مانند آمریکا ،ترکیه و 159 کشور دیگر جهان را داشته باشند قطعاً یکی از مدارک موردنیاز آن‌ها، آزمون GRE است که بسته به نوع دانشگاه، نمره‌ مدنظر و قبولی نیز متفاوت است؛ همچنین درمواردی کارفرمایان جهت استخدام در برخی از موقعیت‌های شغلی، خواستار مدرک GRE هستند.  با شرکت در آزمون GRE توانایی و قابلیت خود را برای ورود به مقطع کارشناسی‌ارشد و دکتری برای دانشگاه‌های معتبر آمریکا و  160 کشور دیگر روشن خواهید ساخت؛ بنابراین از بابت اعتبار بین‌المللی آن هیچ‌گونه نگرانی نخواهید داشت.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

دفتر ایران

شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

07136342105 - 09129178112

دفتر آنکارا

Turkey Ankara-Ataturk Boulevard No 107

00903124199876 - 00905386510545

دفتر استانبول

Archerson Kadıköy Zühtüpaşa, Archerson Köşkü, Şefik Bey Sk. No: 3, 34724 Kadıköy/İstanbul, Turkey

00905524564543 - 00905386510545

دفتر لندن

5, 84a Roosevelt Court, Augustus Rd, London SW19 6EL, United Kingdom

87041304(20)-44+

ما را دنبال کنید

اینستاگرام Instagram

فیسبوک Facebook

لینکدین LinkedIn

آپارات Aparat

یوتیوب YouTube

چرا ittc؟؟؟


مدرسین و مدیران کالج ITTC با بیش از 25 سال سابقه ی تحقیق و تدریس در دانشگاه ها و کالج های اروپا، ایران وترکیه راهنما و مشاوری قابل اعتماد در موفقیت هزاران داوطلب بوده اند. شما نیز می توانید با تحصیل در کالج ITTC آینده ی تحصیلی خود را به درست ترین شکل ممکن رقم بزنید.

طراحی سایت گروه فنی مهندسی ساین