07136342105
شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

دانشگاه های ترکیه

 
معرفی دانتشگاه های ترکیه
 
 
ترکیه کشوری است که با داشتن ۴۰ میلیون توریست در سال، به ۶امین مقصد گردشگری پرطرفدار دنیا تبدیل شده است. دانشگاههای دنیا نیز از این قضیه مستثنی نیستند. تعدادی از بهترین دانشگاه های دنیا در ترکیه قرار دارند. هر ساله تعداد زیادی دانشجو از کشورهای مختلف برای تحصیل در ترکیه راهی این کشور می شوند. اما تحصیل در دانشگاه های ترکیه برای ایرانی ها یک فرصت به غایت بی نظیر است که کافی است بتوانید اپلای یکی از دانشگاه های ترکیه را بگیرید تا آینده ی شغلی و تحصیلی خود را تضمین کنید. اولا مدرک دانشگاههای ترکیه بین المللی است و می توانید آن را به تمام کشورهای اروپایی و آمریکایی ارائه دهید. دوما، تعدادی از بهترین دانشگاههای ترکیه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت است و بعد از تحصیل می توانید به داخل کشور برگردید. سوما در طرح های تبادل دانشجو که هر سال میان دانشگاههای ترکیه و دانشگاه های آمریکا و اروپا برگزار می شود، این شانس را دارید که برای همیشه راهی کشورهای پیشرفته دنیا شوید.   لیست دانشگاههای مورد تائید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جهت تحصیل دانشجویان ایرانی ورودی سال 2020-2021 اعلام گردید. همانطور که می دانید مورد تایید بودن دانشگاه به این معنی است که پس از اتمام درس متقاضی در این دانشگاه و بازگشت به کشور، شخص می تواند کسب و کار خود را در آن رشته راه بیندازد. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم این کشور به سه گروه تقسیم می شود :
 
گروه الف (ممتاز):
 
شماره 
نام دانشگاه
1 Bilkent university
2 Bogazici university
3 Hacettepe University
4 Istanbul Technical University
5 Koc University
6 East Technical University
7 Sabanci University
 
 
گروه ب (خوب):
شماره  نام دانشگاه
1 Anadolu University
2 Ankara University
3 Bahçeşehir University
4 Dokuz Eylul University
5 Ege University
6 Erciyes University
7 Gazi University
8 Istanbul University
9 Izmir Institute of Technology
10 Cukurova University
11 Marmara University
12 Ondokuz Mayis University
13 Selcuk University
14 Gaziantep university
15 Yildiz Technical University
16 Cankaya University
17 Atılım UNIVERSITY
 
 
 
شماره 
نام دانشگاه
1 Uludag University
2 KTO Karatay University
3 Recep Tayyip Erdoğan university

 

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سال تحصیلی 2021-2020 :
 
شماره  نام دانشگاه
1 Anakra UNIVERSITY
2 ATATURK UNIVERSITY
3 EGE UNIVERSITY
4 Hacettepe UNIVERSITY
5 İSTANBUL UNIVERSITY
6 Koç UNIVERSITY
7 Süleyman Demirel UNIVERSITY (فقط دندان پزشکی)
8 GAZİ UNIVERSITY (فقط دندان پزشکی)
9 İZMİR kâtip Çelebi UNIVERSITY (فقط دندان پزشکی)

 

 

دانشگاه‌های برتر ترکیه 2020

این که در کدام دانشگاه به تحصیل در ترکیه بپردازید از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که شما پس از اخذ مدرک باید از مهارت‌ها و اطلاعات لازم برخوردار باشید تا بتوانید به عنوان یک نیروی حرفه‌ای وارد بازار کار شوید. برای این منظور، ما برخی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه در سال2020را‪ ‬به شما معرفی می‌کنیم و اطلاعات مختصری در این مورد به شما می‌دهیم.

 
 

دانشگاه کوچ (Koç University)

دانشگاه کوچ ترکیه در سال ۱۹۹۳ توسط کمک های خانواده کوچ در تپه های ساریایر استانبول تاسیس شد. کوچ دانشگاه خصوصی بوده و هم اکنون از لحاظ رتبه بندی های جهانی اولین و بهترین دانشگاه کشور ترکیه است. دانشگاه کوچ از زمان تاسیس همیشه تلاش کرده که در همه عرصه ها پیشرو بوده و آموزشی در سطح برتر جهانی به دانشجویان خود انتقال دهد. دانشگاه کوچ استانبول به دلیل تعهد در برتر بودن، جذب اساتید بین اللملی و داخلی با سطح علمی و مدارک بالا و پذیرش دانشجو بدون کنکور در ترکیه معروف است. از سوی دیگر به خاطر موفقیت های چشمگیری که در ۲۵ سال گذشته به دست آورده، هم اکنون دومین دریافت کننده کمک های مالی برای تحقیقات از دولت ترکیه و اتحادیه اروپا می باشد. این دانشگاه در  رتبه بندی جهانی در رتبه 448 دنیا قرار گرفته است. زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و تعداد محدودی از دروس به زبان ترکی ارائه می‌شوند. در این دانشگاه رشته‌هایی مانند حقوق، اقتصاد، مدیریت و پرستاری ، پزشکی ارائه می‌شوند. این دانشگاه دارای شرایط بورس دانشجویان است و 14 درصد از دانشجویان از بورس تحصیلی بهره‌مند می‌شوند. دانشکده‌های این دانشگاه شامل علوم پایه، ادبیات، اقتصاد و مهندسی،پزشکی است.

 

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University)

این دانشگاه خصوصی است و در شهر آنکارا در سال 1984 تأسیس شده است.دانشگاه بلیکنت در رتبه‌ بندی موسسه Qs در رده 456 دنیا قرار گرفته است. آموزش در این دانشگاه به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. دانشگاه بیلکنت دارای 9 دانشکده است؛ دانشکده‌ی هنرهای زیبا، دانشکده مدیریت، دانشکده اقتصاد، دانشکده موسیقی، مهندسی، ادبیات و علوم انسانی، علوم پایه و حقوق تنها بخشی از این دانشکده‌ها هستند. همچنین رشته‌هایی اعم از حسابداری، روان‌شناسی و روابط بین‌الملل در این دانشگاه تدریس می‌شود. دانشگاه Bilkent در حال حاضر بیش از 12500 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و در حدود 1000 پرسنل  شامل اساتید، اعضای هیئت علمی و کادر اداری، داراست.  زبان تدریس در این دانشگاه انگلیسی است و همین امر باعث جذب دانشجویان ممتاز از بهترین دبیرستان‌های ترکیه و بیش از 40 کشور دنیا به این دانشگاه شده است. برای مثال هر ساله دانشجویانی از کشورهای: استرالیا، بلغارستان، چین، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، ژاپن، اردن، انگلستان، آمریکا، روسیه، اکراین، تونس و ... Bilkent را برای ادامه ی تحصیل انتخاب می‌کنند. اساتید و هییت علمی این دانشگاه از بهترین، پویاترین و فعالترین نیروهای بیش از 40 کشور جهان هستند و همین امر باعث شده Bilkent از لحاظ سطح علمی، برترین دانشگاه ترکیه و یکی از بهترین‌های جهان باشد. یکی از نکات مثبت دانشگاه Bilkent جذب دانشجویان، اساتید و اعضای هییت علمی بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و ... است. همه‌ی این افراد از حقوق، امکانات و امتیازات یکسانی بهره مند می‌شوند در واقع در Bilkent تبعیض بی معناست. همچنین این دانشگاه روابط بسیار نزدیکی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و آمریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و اساتید، برگزاری دوره‌ها و برنامه های تحقیقاتی و... دارد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه کالیفرنیا، موسسه‌ی آموزشی جورجیا، دانشگاه میشیگان در آمریکا و دانشگاه منترال و مک گیل در کانادا اشاره کرد.

 

دانشگاه اگه (اژه)

دانشگاه دولتی اژه (Ege) توسط قانون شماره 6595 صادر شده در تاریخ 20 مه 1955 در ازمیر ترکیه با دانشکده های پزشکی و کشاورزی تاسیس شد، و تدریس و فعالیت های خود را در تاریخ 9 مارس 1956 آغاز کرد. دانشگاه اژه در حال حاضر شامل 11 دانشکده، 6 مدرسه، 7 دانشکده فنی و حرفه ای، 8 انستیتو، 5 دپارتمان در وضعیت ویژه و 27 مراکز تحقیق و کاربردی است. 3.252 نفر از پرسنل آموزشی و 4000 نفر پرسنل اداری در این دانشگاه وجود دارد.دانشگاه اژه شامل 12.400 فارغ التحصیل، 4،455 دانشجوی کارشناسی، 7،726 تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکتری، 495 نفر از متخصصان پزشکی، در مجموع 47،080 نفر می باشد. محوطه دانشگاه با 3700 هکتار پارک از بسیاری از ساختمان های مورد استفاده برای اهداف آموزشی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی تشکیل شده است. این دانشگاه ارتباطات اینترنتی را در سراسر محوطه فراهم می کند که دسترسی آسان به منابع گسترده ای را در شبکه های وسیعی از سراسر جهان میسر می سازد. در محوطه دانشگاه، یک کتابخانه مرکزی مجهز به آخرین دستگاه های فن آوری وجود دارد،برای دانشجویان نیز امکاناتی مانند استخر سرپوشیده، سالن ورزشی، زمین های فوتبال، زمین های تنیس و بسکتبال، فوتبال مینیاتوری ، سالن های هنری و مرکز فرهنگی محوطه دانشگاه با ظرفیت 750 نفر فراهم است. این دانشگاه شامل دانشکده های؛ پزشکی، پرستاری، دندانپزشکی، آموزش و پرورش، علوم، اقتصاد و علوم اجرایی، ارتباطات، مهندسی، شیلات و دانشکده کشاورزی است.

 

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در سال ۱۹۶۷ میلادی راه اندازی گردید. این دانشگاه دولتی در شهر آنکارا واقع شده و یکی از دانشگاههای ممتاز ترکیه محسوب می گردد. دانشگاه حاجت تپه دارای دانشکده ها مختلفی بوده و دانشگاه جامع و عمومی محسوب می شود. انواع رشته های گروه علوم پزشکی، علوم مهندسی، علوم انسانی، علوم طبیعی و کاربردی و رشته های هنری در آن تدریس می گردند. دانشگاه دارای دو سایت است. دانشکده های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی و سایر دانشکده های گروه علوم پزشکی در سایت اصلی که در منطقه قدیمی آنکارا و در داخل شهر قرار دارد واقع شده اند. مابقی دانشکده ها در سایت دوم دانشگاه که در فاصله ۱۳ کیلومتری شهر واقع شده و دارای مجموعه فضای سبز بزرگ چندین هکتاری است. زبان تدریس دانشگاه حاجت تپه انگلیسی است. علاوه بر این برخی رشته ها به زبان‌های فرانسه، ترکی و آلمانی نیز تدریس می شوند. دانشگاه دارای تعداد ۳ بیمارستان در داخل سایت اصلی بوده که علاوه بر خدمات پزشکی برای کارآموزی و دوره های بالینی دانشجویان گروه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. دانشگاه بیش از ۴۸ هزار دانشجو داشته و تعداد دانشجویان بین المللی دانشگاه در سال ۲۰۱۹ بیش از ۲۰۰۰ نفر برآورد می شود. در سال ۱۹۵۴ با راه اندازی مرکز بهداشت کودکان به عنوان بخشی از دانشکده پزشکی دانشگاه حاجت تپه شروع به فعالیت نمود. در سال ۱۹۵۷ میلادی سنگ بنای دانشگاه حاجت تپه با راه اندازی بیمارستان و مدرسه عالی بهداشت کودکان گذاشته شد. در سال ۱۹۵۸ میلادی آموزش، تدریس و فعالیتهای تحقیقاتی دانشگاه شروع شد.

 

دانشگاه سابانجی

دانشگاه Sabanci یکی از ایده آل ترین مکان ها برای تحصیل در ترکیه است. این دانشگاه رشته های مختلف را در غالب ۳ دانشکده ارایه می دهد. یکی از ویژگی های دانشگاه Sabanci آزادی های آکادمیک بسیار است. به این معنا که دانشجویان اجازه دارند در دوسال اول تحصیلی تغییر رشته دهند. این امکان با توجه به بالا رفتن آگاهی دانشجویان از تحصیلات در مقاطع بالاتر و و شناخت بهتر آن ها از رشته و شغل مورد علاقه شان صورت می گیرد. رنکینگ بالای دانشگاه Sabanci آن را به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه تبدیل کرده و جایگاه خوبی در بین دانشگاه های دنیا دارد. همچنین بورس های تحصیلی در این دانشگاه به دانشجویان فارغ از هر جنسیت، نژاد، ملیت، رنگ، مذهب و... اعطا می شود که این امر موجب تسهیل فرآیند درس خواندن، برای بسیاری از دانشجویان می شود. در ژوین 1994، دانشگاه Sabanci توسط یکی از موسسات پیشرو ترکیه به نام  Sabancı Vakfı ( بنیاد سابانچی) تاسیس شد. در آگوست سال 1995 کفرانسی با حضور اعضای هییت علمی، اساتید ، دانشجویان، مدیران بخش خصوصی و... توسط کمیته ی توسعه ی دانشگاه برگزار شد. پس از آن کنفرانس در 31 جولای 1997 مراسمی برای افتتاح رسمی پردیس های دانشگاه Sabanci برگزار و این دانشگاه به صورت رسمی آغاز به کار کرد. دانشگاه Sabanci دومین سال تحصیلی خود را در 20 اکتبر سال 1999 آغاز کرد و از زمان تاسیس تا کنون یکی از دانشگاه های پیشگام ترکیه بوده است. آموزش در دانشگاه سابانچی دانشگاه Sabanci به عنوان یکی از دانشگاه های خلاق و نوآور در زمینه ی علمی و تحقیقات است و تلاش های پژوهشی خود را در زمینه های کاربردی و استراتژیک ، با هدف ارتقا دانش و کمک به پیشرفت جامعه، انجام می دهد. این دانشگاه با دارا بودن امکانات آموزشی نظیر • آزمایشگاه ها  • مراکز تحقیقاتی و پژوهشی   • دانشکده های مجهز  به پیشرفت هرچه بیش تر علم و دانش کمک می کند. امکانات این دانشگاه شامل سه دانشکده • دانشکده ی هنر و علوم اجتماعی •  دانشکده علوم طبیعی و مهندسی •  دانشکده مدیریت و یک مدرسه ی زبان است.

 

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول یا Istanbul Technical University (ITU)، به علت تاریخ، علم، تکنولوژی، هنر و دستاوردهای ورزشی در طول ۲۴۲ سال ، شناخته شده است. دانشگاه فنی استانبول گذشته را به آینده پیوند می زند و برنامه های بسیاری برای آینده ترسیم می کند. این دانشگاه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که باعث وقوع تحولات علمی و تکنولوژیکی بسیاری شده و در طول سال های فعالیتش نوآوری های زیادی در زمینه ی علمی ارایه کرده است تاریخچه تاسیس دانشگاه فنی استانبول دانشگاه فنی استانبول در سال ۱۷۳۳ به دست یکی از پادشاهان عثمانی به نام مصطفی سوم، تاسیس شد. این دانشگاه به نام کالج سلطنتی مهندسی دریایی، نامیده می شد. از این کالج در جهت آموزش دریا نوردی و ساخت کشتی استفاده می شد. در سال های بعد کالج سلطنتی مهندسی دریایی برای آموزش تخصصی نیروهای ارتش عثمانی، مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن به ترتیب رشته های معماری و عمران به این کالج اضافه شد و در سال ۱۹۴۴ با اعمال اصلاحات فرهنگی، به صورت رسمی به دانشگاه فنی استانبول ( ITU ) تغییر نام داد. در سال های بعد دانشکده های دیگری مثل الکترونیک، مکانیک و... به ITU اضافه شد و به گسترش هرچه بیش تر آن کمک کرد به طوریکه امروزه یکی از مهم ترین دانشگاه های مهندسی در سطح جهان است. رشته های معماری و عمران در این دانشگاه طرفداران بسیاری دارند به گونه ای که بسیاری از چهره های شاخص کشور ترکیه در این دو رشته در دانشگاه فنی استانبول تحصیل کرده اند.
 
ساختار آموزشی 
• ۱۳ دانشکده 
•  ۲۶ انستیتو 
•  بیش از ۳۵۰ آزمایشگاه دارد که در آن ۲۳ رشته ی مهندسی در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، تدریس می شود.
• همه ی رشته های ITU مورد تایید ABET  (بنگاه ارزیابی آموزشی ایالات متحده آمریکا ) است.
دانشگاه فنی استانبول بیش از ۹۰۰ توافق بین المللی با برترین دانشگاه های آمریکا دارد. بنابراین دانشجویان می‌توانند بخشی از تحصیلات خود را در دانشگاه های همکار در آمریکا، بگذرانند و از این دانشگاه ها مدرک مشابه دریافت کنند. دانشگاه فنی استانبول در حدود ۳۱,۷۸۹ دانشجو و ۲,۱۳۴ استاد و هییت علمی دارد که بسیاری از آن ها از برجسته‌ترین اساتید ترکیه و دنیا هستند. ITU یکی از برترین دانشگاه های ترکیه و مهد علم، صنعت و فناوری است.  
دانشکده ها و رشته های دانشگاه فنی استانبول اسامی دانشکده های دانشگاه فنی استانبول به شرح زیر است:
• دانشکده مهندسی معدن
• دانشکده معماری
• دانشکده مکانیک
• دانشکده مهندسی برق
• دانشکده اطلاعات و کامپیوتر
• دانشکده مهندسی شیمی و مهندسی مواد
• دانشکده معماری و مهندسی دریا
• دانشکده علوم
• دانشکده مدیریت
• کالج دریایی
• دانشکده هوا و فضا
• دانشکده فناوری و طراحی
• دانشکده مهندسی عمران
همچنین دانشگاه فنی استانبول دارای موسساتی مانند بیو‌تکنولوژی، مرکز تحقیقات ژنتیک،علوم اجتماعی، زیست‌شناسی مولکولی و... است. رشته هایی مثل مهندسی معدن، عمران، برق، متالوژی، معماری، محیط زیست، شیمی، ژنتیک، زیست شناسی مولکولی، ریاضی، مدیریت و... به زبان های انگلیسی و ترکی در ITU تدریس می‌شود.  
امکانات دانشگاه فنی استانبول 
• این دانشگاه دارای 5 پردیس است که هرکدام از آن ها در نقاط مختلفی از حومه ی استانبول واقع شده است.
• اصلی ترین پردیس ITU، پردیس Maslakاست. این پردیس بسیار بزرگ شامل مراکز پژوهشی، استخر، استادیوم، کتابخانه مرکزی، راکتور هسته ای اریکا مارک ۲ و بعضی از دانشکده ها است.
• ۴ پردیس دیگر در Tuzla، Taskisla، Gums Suyu، Macka قرار دارد و دانشکده ها و امکانات دیگر در آن ها قرار دارد.
• به طور کلی ITU دارای امکاناتی مثل خوابگاه، سالن ها و زمین‌های ورزشی، سینما و سالن های نمایش، پارک فناوری، کتابخانه، رستوران، مراکز پژوهشی و... است.
• کتابخانه ی مصطفی اینان که کتابخانه ی مرکزی دانشگاه فنی استانبول است ۵۳۳ هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف و ۶۰۰ جلد کتاب خطی دوره ی عثمانی دارد، همچنین از طریق پایگاه داده ها به کتابخانه های دیگر متصل است. کتابخانه مصطفی اینان بزرگترین مرجع کتب مهندسی و علوم پایه است.
به همین علت دانشجویان بسیاری برای مطالعه و پژوهش به این کتابخانه مراجعه می کنند.
دانشگاه استانبول
دانشگاه استانبول «Istanbul University» یکی از دانشگاه‌های معتبر و برجسته ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد. ساختمان اصلی دانشگاه استانبول ترکیه به میدان بیاضیت «Beyazit Square» شهر استانبول نزدیک است. دانشگاه استانبول ترکیه یکی از برترین دانشگاه‌های دولتی معتبر این کشور درزمینۀ تحصیل در ترکیه به‌حساب می‌آید که در سال 1453 به دستور پادشاه وقت ترکیه، سلطان محمد عثمانی، تأسیس شده است. بسیاری از چهره‌های هنری، اجتماعی و سیاسی ترکیه مثل عبدالله گل «Abdullah Gül» در این دانشگاه تحصیل کرده‌اند. مقدمه دانشگاه استانبول ترکیه در توسعه علمی، اقتصادی و فرهنگی ترکیه نقش قابل‌توجهی ایفا کرده است. این دانشگاه دولتی یکی از مراکز مهم علمی در ترکیه است که این کشور را در رقابت‌های علم و فناوری پیش برده است. دانشگاه دولتی استانبول به‌عنوان یکی از دانشگاه‌های تاریخ‌ساز کشور ترکیه شناخته‌شده است که در مقایسه با دیگر دانشگاه‌های ترکیه این دانشگاه از امکانات بیشتری برخوردار است.

درباره دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول دارای «17» دانشکده، «4» مدرسه عالی، «1» مرکز آموزش موسیقی، «14» انستیتو «Institute» و «14» مرکز تحقیقاتی است. در حال حاضر این دانشگاه «73» هزار دانشجو و «4563» عضو کادر علمی دارد که از این تعداد بیش از «81» هزار نفر در مقطع کارشناسی، «17» هزار در مقطع کارشناسی‌ارشد و «10» هزار دانشجو در مقطع دکترا و فوق دکترا مشغول‌به‌تحصیل هستند. همچنین «70» هزار دانشجو بین‌الملل دارد که در دوره‌های آموزشی از راه دور دانشگاه استانبول شرکت کرده‌اند. امور آموزشی دانشگاه استانبول توسط «12700» کارشناس و استاد در «17» دانشکده این دانشگاه انجام می‌گیرد. در حال حاضر بیش از «6000» دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های مختلف کشور ترکیه مشغول‌به‌تحصیل هستند که از این تعداد حدود «2000» دانشجو در دانشگاه دولتی استانبول کشور ترکیه در حال تحصیل هستند. دانشجویان دانشگاه استانبول تا به امروز موفق به اخذ دو جایزه نوبل توسط «Orhan Pamuk» در رشته ادبیات و پروفسور عزیز سنجر «Aziz Sancar» در رشته شیمی شده‌اند. دانشگاه استانبول دارای کتابخانه‌ای بزرگ است که «2» میلیون کتاب در آنجا وجود دارد. کتاب‌های نفیس خطی و کتاب‌های به‌روز در رشته‌های تحصیلی مختلف فرصت‌های مطالعاتی عالی را به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانشکده‌های این دانشگاه دولتی در پنج پردیس مختلف در سراسر شهر استانبول قرار دارد. فرصت‌های تحصیلی، تحقیق و بورس برای رشته‌های دانشگاهی زیادی در این دانشگاه فراهم‌شده است. زبان‌ آموزشی دانشگاه استانبول ترکی «Turkic Languages»، انگلیسی «English language»، آلمانی «Deutsche Sprache» و فرانسه «French language» است.

اسکان و تغذیه در دانشگاه استانبول

دانشگاه دولتی استانبول کشور ترکیه دارای «7» مجتمع است. در مجتمع رفاهی «Avcılar» این دانشگاه، «1500» دانشجو و در خوابگاه محمد جان «200» دانشجوی بین‌المللی سکونت دارند. خدمات بهداشتی خوابگاه‌های این دانشگاه به‌صورت شبانه‌روزی در اختیار دانشجویان بین‌المللی قرار دارد. در تمام دانشکده‌های این دانشگاه به دانشجویان بین‌المللی غذای ظهر داده می‌شود و هر یک از این دانشکده‌ها کافه‌تریا و بوفه دارند. خدمات بهداشتی از طریق ریاست اداره بهداشت به دانشجویان بین‌الملل، خدمات بهداشتی ارائه می‌شود. در فرآیند مداوای دانشجویان بین‌المللی، دانشکده‌های پزشکی و جراح پاشا نقشی کمکی اجرا می‌کنند. دانشکده دندان‌پزشکی به دانشجویان، خدمات دندانپزشکی را ارائه می‌دهد. دانشکده ادبیات دارای مرکز مشاوره روانی است. فعالیت‌های ورزشی دانشگاه استانبول دارای سالن ورزشی در حد استاندارد المپیک «Olympic» است. همچنین امکانات لازم برای رشته‌های ورزشی بسکتبال، والیبال و هندبال را دارد. هرساله مراسمات شادی ورزشی در ماه‌های آوریل «April» و می «May» در دانشگاه استانبول کشور ترکیه برگزار می‌شود.

دانشکده های استانبول

دانشگاه دولتی استانبول، به‌عنوانِ نماد آموزش‌عالی کشور ترکیه شناخته می‌شود و در اکثر رشته‌های مهندسی، علوم و پزشکی فعالیت دارد. ازلحاظِ تراز علمی، این دانشگاه دولتی همواره در فهرست 500 دانشگاه برتر جهان با رتبه «483» قرار دارد و به‌عنوانِ یکی از سه دانشگاه برتر کشور ترکیه شناخته شده است. تحصیل در این دانشگاه در رتبه الف دانشگاه‌های جهان قرار دارد و ارزشیابی تحصیلی به‌راحتی و بدون شروط خاصی انجام می‌گیرد. دانشکده‌های دولتی استانبول شامل موارد زیر است:

• دانشکده علوم سیاسی
• دانشکده حقوق
• دانشکده روزنامه‌نگاری
• دانشکده ادبیات و علوم اجتماعی
• دانشکده علوم
• دانشکده پزشکی استانبول
• دانشکده پزشکی کاراهپاسا
• دانشکده اقتصاد
• دانشکده داروسازی
• دانشکده آموزش و پرورش حسن‌علی یوسل
• دانشکده دندان پزشکی
• دانشکده جنگل‌داری
• دانشکده فنی و مهندسی
• دانشکده علوم دامپزشکی
• دانشکده مدیریت بازرگانی
• دانشکده ارتباطات
• دانشکده شیلات
• دانشکده الهیات و معارف اسلامی
• دانشکده مدیریت کسب‌وکار
 
 

دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا یادگار رهبر افسانه‌ای ترکیه آتاتورک است که به‌منظور به‌وجود آوردن تغییرات بنیادین در سیستم آموزشی کشور ترکیه، به وجود آمده است. بخش اعظم این دانشگاه در آنکارا (پایتخت ترکیه) قرار دارد و با دارا بودن دانشکده‌های گوناگون و امکانات رفاهی مختلف، علاقه‌مندان بسیاری را به‌ویژه از کشورهای خاورمیانه به خود جذب کرده است. استقرار جمهوری ترکیه علاوه بر تغییر قدرت حاکمه، تغییرات اساسی در زیر ساخت‌های جامعه برای مثال تغییرات فرهنگی، اجتماعی، علمی و... ایجاد کرده است. آتاتورک تحقق وعده‌های خود برای تغییر در نظام آموزشی را در تاسیس دانشگاهی مدرن می‌دید؛ بنابراین در سال 1925 اقدام به تاسیس دانشگاه آنکارا نمود. دانشکده‌ی حقوق اولین بخش از دانشگاه آنکارا بود که به‌منظور تربیت نیروی متخصص جهت تغییر و تدوین قانون اساسی جدید به وجود آمد و پس از آن در سال 1933 دانشکده‌ی کشاورزی، در سال 1935 دانشکده‌ی علوم انسانی و در سال 1936 دانشکده‌ی علوم سیاسی به دانشگاه آنکارا اضافه شد. به‌علت وقوع جنگ جهانی دوم و درگیر شدن ترکیه در حوادث سیاسی، افتتاح دانشکده‌های پزشکی و علوم تا اواخر دهه‌ی چهل به تعویق افتاد. با تکمیل شدن همه‌ی دانشکده‌ها، دانشگاه آنکارا در سال 1946 به‌طور کامل و رسمی آغاز به کار کرد و به‌تدریج دانشکده‌ها، مدرسه‌های عالی و بخش‌های دیگری به آن اضافه شد. با گذشت سال‌ها دانشگاه آنکارا ترکیه هنوز یکی از بهترین دانشگاه‌های این کشور است و دانشجویان بسیاری آن را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

 
امکانات دانشگاه آنکارا
دانشگاه آنکارا شامل 18 دانشکده و 12 موسسه است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
 
  • • دانشکده‌ها:
• پزشکی
•  دندان‌پزشکی
•  داروسازی
• آموزش بهداشت
• دامپزشکی- علوم سیاسی
• حقوق- علوم پایه
• مهندسی
• جامعه شناسی
•  الهیات
• علوم تربیتی
• کشاورزی
•  علوم کاربردی
• هنرهای زیبا
• علوم انسانی
• علوم ورزشی
 
  • • موسسات:
•  علوم فضایی
• بیوتکنولوژی
• علوم آموزشی
• علوم طبیعی
• سلول‌های بنیادی
• هپاتولوژی
• امنیت غذایی
• فیزیک هسته‌ای
• علوم اجتماعی
• مدیریت آب
•  علوم بهداشتی
•  تاریخ انقلاب ترکیه 
• فناوری‌های شتاب دهنده
 
این دانشگاه بیش از 60 هزار دانشجو در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری دارد. 7444 دانشجوی مقطع کاردانی در 48 رشته  و 35715 دانشجو مقطع کارشناسی در 113 رشته، در دانشگاه آنکارا تحصیل می‌کنند. همچنین طیف وسیعی از رشته‌ها مثل: پزشکی، داروسازی، دندان‌پزشکی، رشته‌های مهندسی، جنگل داری، علوم فضایی، فیزیک، شیمی، ریاضی و... در این دانشگاه تاسیس می‌شود. به علت همین گستردگی دانشجویان بسیاری مایل به تحصیل در دانشگاه آنکارا هستند. از دیگر امکانات دانشگاه آنکارا می‌توان به: کتابخانه‌ای با بیش از 1 میلیون کتاب، 5 خوابگاه، 1 خانه‌ی دانشجویی، سالن‌های غذاخوری، زمین فوتبال، سالن‌های ورزشی، زمین‌های تنیس و والیبال و بسکتبال، مراکز بهداشت و مراکز مشاوره اشاره کرد. هر ساله در این دانشگاه برنامه‌های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی و هنری متفاوتی اجرا می‌شود. به دلیل قرار گرفتن قسمت اصلی این دانشگاه در پایتخت ترکیه، دانشجویان می‌توانند به همه‌ی امکانات رفاهی و تفریحی  شهر آنکارا دسترسی داشته باشند. یکی از مشکلات دانشگاه  آنکارا پراکنده بودن آن است؛ به این معنا که بخش‌های مختلف دانشگاه در نقاط مختلف شهر آنکارا و کشور ترکیه قرار دارد. زبان آموزشی در دانشگاه آنکارا، ترکی است؛ بنابراین دانشجویان خارجی علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه آنکارا، باید با زبان ترکی آشنایی داشته باشند.
 
 
 
 
 
لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

دفتر ایران

شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

07136342105 - 09129178112

دفتر آنکارا

Turkey Ankara-Ataturk Boulevard No 107

00903124199876 - 00905386510545

دفتر استانبول

Archerson Kadıköy Zühtüpaşa, Archerson Köşkü, Şefik Bey Sk. No: 3, 34724 Kadıköy/İstanbul, Turkey

00905524564543 - 00905386510545

دفتر لندن

5, 84a Roosevelt Court, Augustus Rd, London SW19 6EL, United Kingdom

87041304(20)-44+

ما را دنبال کنید

اینستاگرام Instagram

فیسبوک Facebook

لینکدین LinkedIn

آپارات Aparat

یوتیوب YouTube

چرا ittc؟؟؟


مدرسین و مدیران کالج ITTC با بیش از 25 سال سابقه ی تحقیق و تدریس در دانشگاه ها و کالج های اروپا، ایران وترکیه راهنما و مشاوری قابل اعتماد در موفقیت هزاران داوطلب بوده اند. شما نیز می توانید با تحصیل در کالج ITTC آینده ی تحصیلی خود را به درست ترین شکل ممکن رقم بزنید.

طراحی سایت گروه فنی مهندسی ساین