07136342105
شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

YOS
 

YOS

 

‏YÖS مخفف "Yabancı Öğrenci Sınavı" ، به معنای آزمون دانشجویان خارجی میباشد که هرسال از سمت دانشگاه‌های خصوصی و دولتی کشور ترکیه برگزار می­‌گردد. این آزمون تا سال 2010 به عنوان یک آزمون ورودی دانشگاه ملی توسط وزارت آموزش و پرورش ترکیه انجام می شد ، اما از سال 2011 هر دانشگاه آزمون YÖS خاص خود را دارد. دانشگاه ها امتحان YÖS را به روشی استاندارد طراحی می کنند. با کسب نمره مناسب در این آزمون ، دانشجویان می توانند برای تحصیل در رشته های مختلف مانند پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، مهندسی ، معماری ، علوم اجتماعی و سایر رشته ها برای دانشگاه ها اقدام کنند. از آنجا که در ترکیه هر دانشگاه آزمون منحصر به فرد خود را دارد ، بدین صورت شانس پذیرش دانشجویان برای اخذ پذیرش در رشته ای که می خواهند افزایش می یابد.

معمولاً سوالات آزمون یوس پنج گزینه ای هستند و نمره منفی نیز در این آزمون حساب می شود، هر چهار سوال اشتباه، یکی از پاسخ های صحیح شما را حذف می کند. برای شرکت در این آزمون شرط سنی وجود ندارد. مواد امتحانی آزمون yos شامل؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد. در آزمون اکثر دانشگاه ها دانشجو نیازمند تسلط به هیچ گونه زبان خارجی نیست اما در بعضی از آزمون ها این سوالات به صورت مسئله و به دو زبان ترکی و انگلیسی و حتی در برخی دانشگاه ها به اختیار خود دانشجو به زبان فارسی ، در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند و دانش متوسط زبان انگلیسی یا ترکی برای پاسخ به سوالات کافی می باشد. آزمون YOS ، شامل 8۰ تا ۱۰۰ تست است که ۴۰-۴۵ تست آن به هوش ، ۴۰-۳۰ تست دیگر به ریاضیات ومابقی تست ها ( کمتر از ده سوال ) به هندسه اختصاص دارد. سوالات بخش ریاضی و هندسه آن در سطح ریاضیات دبیرستان ایران است وپذیرفته شدن در آن برای متقاضیان ایرانی کار آسانی است. این آزمون صرفا مختص دانشگاههای کشور ترکیه است و مدرک آن استفاده بین المللی ندارد. سوالات YOS برای کلیه رشته ها یکسان است و در حقیقت YOS جزء آزمونهای استعداد سنجی محسوب می شود. افرادی که نمرات بین 90 تا ۱۰۰ را کسب می کنند براحتی می توانند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی قبول شوند.

دانشجویان بعد از آزمون YOS نیازمند شرکت در آزمون تعیین سطح زبان ترکی دانشگاه ها یا ارائه مدرک TOMER از مراکز معتبر و مورد تائید به دانشگاه میباشند . در این بخش که به سنجش دانش زبان ترکی داوطلبان اختصاص داده شده است نتیجه به صورت نمره A, B و C تعیین می شود. البته نتیجه این بخش زمانی دارای اهمیت است که دانشجو بخواهد به زبان ترکی ادامه تحصیل بدهد یعنی در هنگام انتخاب رشته دانشگاه زبان تحصیل خود را زبان ترکی انتخاب نماید. در حال حاضر متصدی برگزاری این آزمون دانشگاه ها هستند و هر دانشگاه به طور جداگانه این آزمون را برگزار می نماید.
نکته مهم و جالب توجه این که نیازی به مرتبط بودن مدرک تحصیلی دیپلم و رشته موردنظر دانشگاهی نیست. به عنوان مثال، متقاضی با مدرک پیش‌دانشگاهی رشته‌های انسانی یا ریاضی می‌تواند برای پذیرش در رشته‌های پزشکی یا دندانپزشکی ترکیه از طریق آزمون YOS شرکت نمایند.
دانشجویان می‌توانند در بهترین خوابگاه‌های ترکیه و با هزینه‌های مقرون به صرفه آن اسکان و دوره‌های تحصیل در ترکیه را با آرامش خاطر و بدون گذراندن آزمون‌های پر استرس کنکور برای ورود به رشته‌های شاخه‌های پزشکی و پیراپزشکی و انواع رشته های پرطرفدار مهندسی ، خلبانی و.... تجربه کند.

 

برخی نکات مهم درخصوص آزمون یوس

مدت زمان اعتبار آزمون YOS در برخی دانشگاه ها یک و در برخی دو سال است و بعضی از دانشگاه ها، آزمون یوس دانشگاهی دیگر را می پذیرند. مدت زمان آزمون YOS بین 90 تا 130 دقیقه است که شامل 80 تا 100 سوال میباشد. برای تحصیل در گروه پزشکی، مهندسی، حقوق و علوم انسانی در مقطع کارشناسی باید در آزمون YOS شرکت کنید.

 

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر 16 سال است. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی در واقع یک توصیه است؛ زیرا هیچ فایده­‌ای برای افراد زیر 16 سال ندارد و تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار این آزمون 2 سال خواهد بود و فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست.

 

زمان برگزاری آزمون

آزمون YOS از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است. هرسال به ماه شمسی در ماه بهمن شروع ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی برای آزمون YOS است و سال بعد از اوایل اردیبهشت تا اواسط تیر ماه زمان برگزاری آزمون خواهد بود؛ لذا برای ثبت‌نام می­‌توانید طبق تاریخ معین‌شده توسط خود دانشگاه در این بازه­‌ی زمانی اقدام به ثبت‌نام کنید. نکته‌ حائز اهمیت این است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت‌نام آزمون YOS نمایید مشکلی وجود ندارد؛ زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت. توجه داشته باشید که زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست؛ لذا از قبل نسبت‌به تهیه­‌ مدارک و هزینه­ ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین‌شده، در بهمن ماه، ثبت‌نام کنید.

 

زمان اعلام نتیجه­‌ آزمون یوس

در صورتی که در آزمون YOS شرکت کنید اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید، زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ ثبت‌نام اکتفا کنید؛ اما معمولا مدت زمانی که طول می­‌کشد تا نمرات دانشجویان شرکت‌کننده در آزمون YOS منتشر شود حدود 2 هفته است. برای مشاهده­ نتایج آزمون YOS هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجعه کند و در صفحه­ مربوط به آزمون YOS نتایج آن را مشاهده نماید؛ اما همان طور که گفته شد این زمان تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده‌شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

 

سوالات رایج آزمون YOS

تعداد سوالات آزمون یوس چند تاست؟

ریاضی 30_35 ، هندسه 5_10 ، هوش 40_45

مباحث هندسه ی آزمون یوس شامل چه عناوینی می باشد؟

مباحث هندسه ی آزمون یوس شامل: زاویه، زاویه در مثلث، هندسه تحلیلی(خط-دایره)، متوازی الاضلاع، تشابه و ...

مباحث درسی ریاضی شامل چه عناوینی می باشند؟

مباحث درس ریاضی آزمون yös شامل: اعداد کسری، اعشاری، معادله درجه اول، سیگما و پایه، دنباله و سری، مشتق، معادلات درجه دوم، مبنا و اعداد و ... می باشد.

آزمون یوس آسان تر است و یا کنکور سراسری دانشگاه های ایران؟

آزمون یوس آسان تر است. بر خلاف آزمون ورودی دانشگاه های ایران که یک آزمون به صورت سراسری برای تمامی دانشگاه های برگذار می شود، یوس به دلیل اینکه در هر دانشگاه به صورت مجزا انجام می پذیرد، این امکان را به شما می دهد تا شانس شرکت در چند آزمون را داشته باشید. علاوه بر آن موارد امتحانی آزمون یوس تنها سه مبحث ریاضی، هندسه و هوش می باشد که تمامی این مباحث را در دوران راهنمایی و دبیرستان گذرانده اید. 

 

خدمات کالج ITTC برای پذیرش در آزمون YOSو در نتیجه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه
چیست؟
✓ بیش از 800 ساعت آموزش ، تست و مشاوره
✓ ساختار علمی بخش YÖS شامل HOD ، مربیان دوره اصلی وTA ها
✓ بهره جستن از اساتید و مدرسین اختصاصی خبره و مجرب همراه با تحصیلات عالیه
✓ برگزاری کلاسهای فشرده ترکی قبل از شروع دوره های اصلی و ادامه آن تا پایان دوره
✓ برگزاری بیش از 50 آزمون آزمایشی و مشابه سازی شده استاندارد
✓ برگزاری آزمونهای هفتگی و ماهانه
✓ ارائه جزوه ها و کلاسهای اصطلاحات ویژه ریاضیات
✓ برگزاری کلاسهای مهارت های تست زنی و مدیریت زمان
✓ ارائه ی کتاب های مختلف به روز برای دروس متفاوت
✓ تنها کالج در ترکیه با سیستم آکادمیک YOS
✓ منابع آموزشی انحصاری ITTC
✓ برگزاری کلاسهای اختصاصی اصطلاحات ریاضی به سه زبان مختلف
✓ برگزاری دوره های آنلاین ، ترکیبی و حضوری:
ضریب هوشی
ریاضیات
هندسه
ترکی
✓ مشاوره
✓ جلسات پرسش و پاسخ
✓ برگزاری آزمونهای آزمایشی و تجزیه و تحلیل نمرات
کالج ITTC با داشتن پرسنل قدرتمند و مجرب ترک و ایرانی و با داشتن متد منحصر به فرد خود یکی از بهترین گزینه ها برای دوره های آمادگی آزمون یوس میباشد.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

دفتر ایران

شیراز-معالی آباد-نبش پزشکان-ساختمان یاقوت-طبقه پنجم واحد 17

07136342105 - 09129178112

دفتر آنکارا

Turkey Ankara-Ataturk Boulevard No 107

00903124199876 - 00905386510545

دفتر استانبول

Archerson Kadıköy Zühtüpaşa, Archerson Köşkü, Şefik Bey Sk. No: 3, 34724 Kadıköy/İstanbul, Turkey

00905524564543 - 00905386510545

دفتر لندن

5, 84a Roosevelt Court, Augustus Rd, London SW19 6EL, United Kingdom

87041304(20)-44+

ما را دنبال کنید

اینستاگرام Instagram

فیسبوک Facebook

لینکدین LinkedIn

آپارات Aparat

یوتیوب YouTube

چرا ittc؟؟؟


مدرسین و مدیران کالج ITTC با بیش از 25 سال سابقه ی تحقیق و تدریس در دانشگاه ها و کالج های اروپا، ایران وترکیه راهنما و مشاوری قابل اعتماد در موفقیت هزاران داوطلب بوده اند. شما نیز می توانید با تحصیل در کالج ITTC آینده ی تحصیلی خود را به درست ترین شکل ممکن رقم بزنید.

طراحی سایت گروه فنی مهندسی ساین